Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Vekil İncesu: “Ardahan sahipsiz değildir”

Vekil İncesu: “Ardahan sahipsiz

Vekil İncesu: “Ardahan sahipsiz değildir”

ARDAHAN-BHA

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Ardahan’ın sorunlarını sık sık gündeme getiren ve çözüm önerileri sunan CHP Ardahan Milletvekili Özgür Erdem İncesu, Altunbulak köyündeki altın madeni projesine dikkat çekti.

CHP Ardahan Milletvekili Özgür Erdem İncesu, projenin detayları ve çevresel etkileri konusunda Bakan Bayraktar’a yönelik soru önergesiyle bilgi talebinde bulundu. Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada İncesu, “Erzincan İliç’te yaşadığımız altın madeni faciasından çok önce Göle Altunbulak köyünde yapılması planlanan altın madeni projesini gündeme getirmiştik. Şimdi ise bu işin detaylarını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Alparslan Bayraktar’a soruyoruz. Memleketimizin insanına, eşsiz doğasına, geçim kaynaklarına yapılacak, yapılması planlanan her zararın takipçisiyiz. Ardahan sahipsiz değildir!” ifadelerini kullandı.

CHP Ardahan Milletvekili Özgür Erdem İncesu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’a soru önergesinde şunları sordu;

1-Ardahan ili sınırları içerisinde maden aramak için yapılan başka başvuru var mıdır? Var ise bunlar hangileridir?

2-Ardahan ili sınırları içerisinde şayet başvuru varsa bu başvurular hangi aşamadadır?

3-Ardahan ili Göle ilçesinde Koza Altın firması tarafından altın arama ruhsatı almak üzere ÇED süresi işletilen maden sahası için bölgenin ekolojik, sosyokültürel ve ekonomik olarak olumlu ve olumsuz sonuçları üzerinden herhangi bir ön araştırma yapılmış mıdır?

4-Yine Göle ilçesinde söz konusu maden sahası oluşabilecek kaza ve aksaklık neticesinde açığa çıkacak kimyasalların Kura Nehrini besleyen su kollarıyla taşınıp bütün bölgeye hatta sınır ülkelere verebileceği zararı ön görmüş müdür? Ayrıca olası durum için tedbir alınmış mıdır?

Vekil İncesu’nun girişimiyle projenin sosyal ve çevresel etkileriyle ilgili detaylı bir değerlendirme yapılması bekleniyor.