Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Türkiye Cumhuriyeti Demokrasi Tanığı Mahallesi

Türkiye Cumhuriyeti Demokrasi Tanığı,

Türkiye Cumhuriyeti Demokrasi Tanığı, Mahallesi

ANKARA-BHA

Bakan Özhaseki, “Tarihi, kültürel ve doğal varlıklarımıza sahip çıkmak, onları korumak, eskiyenleri yenilemek ve gelecek nesillere de bunu aktarabilmek birinci vazifemiz diye düşünüyoruz. Bu amaçla da içinde bulunduğumuz Saraçoğlu Mahallesi de çok kıymet arz ediyor. Burada tarih var, haliyle Ankara’nın geçmişi var.” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Emlak Konut GYO tarafından restorasyon çalışmaları tamamlanan Cumhuriyet tarihinin ilk toplu konut projesi olan Saraçoğlu Mahallesi’ni ziyaret etti.

Bakan Özhaseki, “Saraçoğlu Mahallesi Koruma, Yenileme ve Yaşatma Projesi”ne ilişkin bilgi aldı. Bakan Özhaseki, “Tarihi, kültürel ve doğal varlıklarımıza sahip çıkmak, onları korumak, eskiyenleri yenilemek ve gelecek nesillere de bunu aktarabilmek birinci vazifemiz diye düşünüyoruz. Burada tarih var.” diye konuştu.

RESTORASYON ÇALIŞMALARI 2016’DA BAŞLADI

Saraçoğlu Mahallesi’nin Türkiye’nin ilk toplu konut projesi olduğunu vurgulayan Bakan Özhaseki, mahalleyi aslına uygun olarak yeniden canlandırma fikrinin 2016’da ortaya çıktığını söyledi. Bakan Özhaseki, “Bu işler biraz da nasip, belki de ilk ben başlamıştım. O dönemde bu bölgeyi projelendirerek, 44 tane de tescilli eser var, bunların da korunması şartıyla bir proje geliştirdik. Geldiğimiz nokta itibarıyla bugün 119 tane konut var burada, 164 tane ofis, 104 tane dükkanımız ve 155 odalı da bir otelimiz var.” ifadelerini kullandı.

SARAÇOĞLU İÇİN 1 MİLYAR 260 MİLYON LİRA HARCADIK

Yakında yapıların bir kısmının satılıp, bir kısmının da kiralanmasıyla Saraçoğlu Mahallesi’nin Ankara’da insanların uğradığı canlı bir destinasyon merkezine dönüşeceğine dikkat çeken Bakan Özhaseki, “Toplamda 1 milyar 260 milyon lira gibi bir para harcadık buraya. Ankara’nın tarihini ayağa kaldırmış olduk, bundan dolayı da mutluyuz. Hayırlı olsun Ankara’mıza” dedi.

Bakan Özhaseki konutların satışıyla ilgili ise, “Fiyatlar belli, açık ihaleyle, müracaat edenlere de satış yapılıyor. Buradan almak isteyen olursa onların da şartları belli Emlak Konut’un sitelerine girip öğrenebilirler.” dedi. Bakan Özhaseki, Saraçoğlu Mahallesi’nde yapımı tamamlanan ofis binasını da gezdi.

YOĞUN ANKARA MESAİSİ

Bakan Özhaseki Ankara temasları sırasında, Mamak Mutlu Mahallesi Kentsel Dönüşüm Şantiyesi’ni ziyaret ederek hak sahipleriyle buluştu. Araplar-Köstence-Derbent-Dutluk-Dostlar Tepecik Mahallesi kentsel dönüşüm mağdurlarını da ziyaret eden Bakan Özhaseki, Örnek Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi hak sahipleri ile iftarda bir araya geldi.