Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Son 1 haftada 63 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Başarıyla icra edilen operasyonlarla Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhilinde; Son bir haftada 63 terörist etkisiz hale geldi” denildi.

featured

Son 1 haftada 63 terörist etkisiz hale getirildi

ANKARA- BHA

Milli Savunma Bakanlığı sosyal medya hesabından paylaştığı gönderide son bir haftada 63 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Millî Savunma Bakanlığının faaliyetlerine ilişkin olarak Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk tarafından Basın Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı özeti şu bilgiler paylaşıldı: Son 1 hafta da 63 terörist etkisiz hale getirildi.

İstiklal Marşı’nın kabulünün 103’üncü yılında Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Millî Mücadele kahramanlarımız ve Millî Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u bir kez daha rahmet, minnet ve saygıyla anıyor – Yine Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kara Harp Okuluna girişinin 125’inci yıl dönümünü bir kez daha kutluyor,  18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 109’uncu yıl dönümünde egemenlik ve bağımsızlığımız uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyor; Hayatta kalan kahraman gazilerimize, şehit ve gazilerimizin değerli ailelerine saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Öte yandan gece gündüz demeden halkımızın sağlığı için fedakarca görev yapan asker ve sivil tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyoruz. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; Başta PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ terör programları olmak üzere bekamıza yönelen tüm tehdit ve tehlikelere karşı mücadelesine kararlılıkla devam etmektedir. Başarıyla icra edilen operasyonlarla Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhilinde; Son bir haftada 63 terörist etkisiz hale geldi.

Böylece 1 Ocak 2024’ten bugüne kadar etkisiz hâle getirilen terörist sayısı 229’u Irak’ın, 353’ü Suriye’nin ise 582’si oldu. Son olarak büyüyen hafta içerisinde Irak’ın büyüyen barınma bölgelerinden kaçan 2 PKK’lı terörist, Habur’daki Hudut Karakolumuza teslim olmuştur. Teröristler için tek çıkış yolu, Türk adaletine teslim olmaktır. Diğer ülke içinde Suriye’de; İstikrarın sürdürülmesi, Suriyelilerin güvenli bir ortamda geri dönüşleri ve normalleşmenin sürdürülmesine yönelik çalışmalar sürdürülmektedir.

Hudutlarda 138 şahıs yakalandı

Birlik imkan ve kabiliyetlerimizin sürekli olarak geliştirildiği, dünya standartlarında ve teknolojik güç sistemleriyle korunan hudutlarımızda; Son bir haftada devre dışı bırakılarak çalışan 138 kişi yakalanmıştır. Yakalanan kişilerden 4’ü terör örgütü mensubudur. 2 bin 861 kişi ise hududu geçemeden engellenmiştir.  üstelik 01 Ocak’tan bugüne kadar hudutlarımızdan yasa dışı çalışmayı öğrendikçe gözlenenlerin sayısı 1.747’ye yükseldi. Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 34 bin 447 olmuştur.

Küresel barış ve istikrara katkı sağlamayı sürdürüyoruz

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; ikili ilişkiler ve uluslararası misyonlar çerçevesi ve küresel barış ve istikrara katkı sağlamayı da sürdürmeyi amaçlamaktadır. Ülke ile Somali arasında imzalanan “Savunma ve Ekonomik İş Birliği Çerçevesi” kapsamında; ikili askerî iş birliğimizi daha da güçlendirmeye yönelik Bakanlığımız ile Deniz ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı temsilcilerinden oluşan bir heyet 5-8 Mart 2024 tarihleri ​​arasında Mogadişu/Somali’ye ziyaret gerçekleştirdi. Öte yandan İsrail, Ramazan bölgesi mesafesini de göz ardı ederek Filistinli sivilleri hedef almaya devam ediyor. İsrail, bu katliama derhâl son vermelidir.

‘Sayın Bakanımız bugün Irak’a gidecek’

Sayın Bakanımız, 8 Mart’ta Sayın Cumhurbaşkanımızın Ukrayna Cumhurbaşkanı ile görüşmene refakat etmiş, 11 Mart’ta Dışişleri Bakanı ve Millî İstihbarat Teşkilatı Başkanımız ile Bakanlığımızda bir araya geldik.13 Mart’ta Şırnak’a giden Sayın Bakanımız; 23’üncü Piyade Tümen Komutanlığında inceleme ve arızalarda mevcuttu, Irak’ın bölgede devam eden operasyonlar hakkında bilgi sahibi olmuştu, ardından Sayın Cumhurbaşkanımızın Şırnak’ı ziyaretine refakat etmişti; Ayrıca Atatürk’ün Kara Harp Okuluna girişinin 125’inci yıl dönümüyle Kara Harp Okulundaki törene katılmıştır. Sayın Bakanımız bugün ise (14 Mart) Dışişleri Bakanı ve Millî İstihbarat Teşkilatı Başkanımız ile Irak’a resmî bir ziyaret gerçekleştirecek. Sayın Bakanlığımız size (15 Mart), Sayın Cumhurbaşkanımızın Hakkâri ziyaretine refakat edecek, 16 Mart’ta ise Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 109’uncu yıl dönümü kapsamında Bakanlığımızda düzenlenen törene katılacak, ardından şehit aileleri ile gazilerimiz ve aileleriyle iftar yemeğinde bir araya gelecek gelecek.

‘TSK, eğitim ve tatbikatlara devam ediyor’

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tüm görevlerinin yanı sıra kara, deniz, hava ve siber alanda eğitim ve tatbikat faaliyetlerine de aralıksız devam etmektedir. -Steadfast Defender 2024 kapsamındaki Brillant Jump, Dragon ve Cobra ile Fransa’da Loyal Leda tatbikatlarına katılması sağlandı. Yine Isparta’da Türkiye-Pakistan arasında Cinnah-2024, – Ağrı, Kars, Iğdır ve Tatvan’da ise Kış 2024 tatbikatları icra edilmektedir. Ayrıca; Arnavutluk’a ait LISSUS, Endonezya’ya ait DIPONEGORO, Almanya’ya ait GROMITZ gemileri tarafından geliştirildi;  TCG GEDİZ fırkateynimiz tarafından Katanya/İtalya’ya, – TCG ANAMUR mayın gemimiz tarafından Patras/Yunanistan’a liman ziyaretleri gerçekleştirildi. – TCG ANAFARTALAR denizaltımız tarafından Dıraç/Arnavutluk’a, İtalya’ya ait CARLO BERGAMINI fırkateyni tarafından ise Mersin’e liman ziyaretleri yapılmaktadır. Öte yandan, 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi etkinlikleri kapsamında, – Deniz Kuvvetleri yüzer unsurları ile Çanakkale Boğazı’nda Denizde Geçit Töreni ve Çanakkale Deniz Müzesinde ULUÇALİREİS müzesinin sergilenmesi, SOLOTÜRK tarafından Çanakkale’de (Şehitler Abidesi) hava gösterileri ve muharip uçak aktarımı, Mehteran Birlik Komutanlığımızca ise konser icra planlaması.

Midlas ile Hisar-D kontrol test atışı başarıyla gerçekleştirdi

Sayın Cumhurbaşkanımızın desteğiyle ve destekleriyle önemli atılımların gerçekleştirildiği yerli ve millî savunma sanayii ürünleriyle Türk Silahlı Kuvvetlerimizin imkan ve kabiliyetleri sürekli artırılmaktadır. Bu yetenek; İlk millî Fırkateynimiz TCG İSTANBUL’a transfer edilen Millî Dikey Lançer Atım Sistemi (MİDLAS) ile HİSAR-D Kontrol Test atışı, 10 Mart’ta Sinop açıklarında başarıyla gerçekleştirilmiş,  Kara Kuvvetleri Komutanlığımızca muhtelif miktarda Zırhlı Tanksavar Aracının (UMTAS CİRİT/Paletli) ) muayene ve kabul işlemleri, Bakanlığımıza bağlı ASFAT ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü arasında imzalanan “8 adet Liman Kontrol Botu Projesi” kapsamında, yerli ve millî tahlil ve emniyet botu ASBOT’un yedincisi 9 Mart’ta teslim edilmiştir. Bu bayramla hayata devam etmek önemli projelerle güçlenen güç katanına bağlı varlığımız Makine ve Kimya Endüstrisi Anonim Şirketinin 74’üncü kuruluş yıl dönümünü (15 Mart 1950) kutlamak, tüm kişiselleştirmelerimizde başarıların devamıdır.

Uzman Erbaş başvuruları 17 Mart’ta sona erecek

Personel ve asker öğrenci alım/temin faaliyetlerimiz de planlandığı şekilde devam etmektedir. Bu yeteneği, 1 Mart’ta başlayan Millî Savunma Bakanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarında uygulanmak üzere 2024 Yılı Teknik Sınıflarda Uzman Erbaş Başvuruları 17 Mart’ta sona erecektir. Sonuç olarak Millî Savunma Bakanlığının tüm birlik ve kuralları; Cumhuriyetimizin ikinci asrında, Sayın Cumhurbaşkanımızın başarısında ve ‘Türkiye Yüzyılı’ hedefinde, Savunma ve güvenliğimiz için var gücüyle çalışmaya, üstlenmiş olduğu tüm işlemler, bugüne kadar olduğu gibi, ondan sonra da başarıyla yerine gelmeye devam edecek.”

Son 1 haftada 63 terörist etkisiz hale getirildi