Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Samsun’da Yeni Yapılan Okul Kullanılmadan Çökmeye Başladı

Samsun’un Atakum İlçesi’nde eylül ayında eğitim öğretime açılacağı söylenen 3 okulun bazı noktalarında göçük meydana geldi.

Samsun’un Atakum İlçesi’nde eylül

Samsun’un Atakum İlçesi’nde eylül ayında eğitim öğretime açılacağı söylenen 3 okulun bazı noktalarında göçük meydana geldi.

Samsun’un Atakum İlçesi Büyükkolpınar Mahallesi’nde yapımı tamamlanan 3 okul binasında göçükler meydana geldi. Binanın bahçesi ve dış cephe duvarlarında hasarlar oluştu. Hürriyetçi Eğitim-Sen Samsun 2 No’lu Şube Başkanı İlker İlkin, “İhmale verilecek ne bir canımız ne de bir kuruş mali kaynağımız var” diyerek duruma tepki gösterdi.

DUVARLAR ÇATLADI, BAHÇE KULLANILAMAZ HALDE
Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Sendika Şube Başkanı İlker İlkin, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Ortaokulu’nun hemen yanına yapılan 3 okul binasında göçükler meydana geldiğini belirterek, “Yönetim kurulu üyelerimizle okula giderek incelemelerde bulundu. Okulun duvarlarında çatlakların olduğunu ve bahçenin tamemen kullanılamaz hale geldiğini gördük” dedi.

OKULLARIN TABANI ALANI TAMAMEN ÇÖKMÜŞ
Milyonlarca lira para harcanarak Atakum’un heyelan bölgesine eğitim kurumları yapıldığını öne süren İlkin, “Okulların bulunduğu saha çok büyük tehlike arz ediyor. Binaların taban alanı tamamen çökmüş durumda. Necmettin Erbakan Ortaokulu binasında da çatlaklar göze çarpıyor” diye konuştu.

HEYELAN BÖLGESİNDE İNŞA EDİLDİLER
Okulların yaklaşık 6 yıl önce yapıldığını fakat hiç kullanılmadını hatırlatan İlker İlkin, “Faaliyete geçirmek için hazırlanılırken bu çökmeler yaşandı ve ve okullan atıl duruma geldi. Bakanlıktan bunun için ödenek istendi fakat hala bir çözüm bulunamadı. Bölgenin heyelan alanı olduğunun çok eski yıllardan beri bilinmesine karşın, öngörüsüzce, önlem alınmadan 3 adet okul binasının çökmesi neticesinde kamu kaynağı israfına neden olanlar ile ilgili bir işlem yapıldı mı?” ifadelerini kullandı.

23 EĞİTİMCİ, 245 ÖĞRENCİ TEHLİKE ALTINDA
Atakum Kaymakamlığı’nın, ilgili alanda inceleme yaptığını, ‘acilen öğrencileri buradan taşıyın’ kararı aldığını buna karşın eğitimin devam ettiğini de iddia eden İlkin, “Okulun duvarlarında da çatlaklar olmasına ve mevcut alanın çökme ve kaymaya halen devam etmesine karşın hangi önlemler alınmış, Necmettin Erbakan Ortaokulu’ndaki 23 eğitimci ve 245 öğrencinin canı tehlikeye atılarak eğitim öğretime neden hala devam edilmektedir?” sorularını gündeme getirdi.