Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

“Korsan” sahnelendi

İngiliz şair Lord Byron’un “Korsan” adlı şiirinden esinlenen koreograf Joseph Mazilier tarafından librettosu yazılan, müziği Adolphe Adam’a ait “Korsan” (Le Corsaire) balesi, 02 ve 4 Mart 2024 tarihlerinde Samsun seyircisiyle buluştu.

İngiliz şair Lord Byron'un

Joseph Mazilier’in koreografisiyle ilk kez 1856’da Paris’te sahnelenen “Korsan” balesi, dünya sahnelerinde bugüne kadar pek çok koreograf tarafından yorumlandı. Samsun DOB Bale Topluluğu, “Korsan”ı bale tarihinin en ünlü isimlerinden Marius Petipa’nın koreografisi ile sahnelendi.

Şef Patrick David Murray yönetimindeki Samsun Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde sahnelenecek olan “Korsan” balesi, İzmir, Mersin, Samsun ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde uzun yıllar görev almış Gürcü koreograf Nugzar Magalasvili’nin düzenlemesiyle Samsun’da ilk kez 11 Aralık 2010 tarihinde sahnelenmişti.

Nugzar Magalasvili’nin vefatının 6. yılında ustaya saygı niteliğinde yeniden perdelerini açan eser, Samsun Devlet Opera ve Balesi başkoreografı Görkem Cengiz tarafından sahneye koyuldu.

Dekor ve kostüm tasarımı Zekiye Şimşek’e ait olan eserin ışık tasarımını Oğuz Murat Yılmaz gerçekleştirdi. Eserin video projeksiyonunda Murat Turgut’un adı var.

Seyirciden tam not alan “Korsan” balesi 9 Mart 2024 tarihlerinde de sahnelenecek olup eserinin biletleri, biletinial internet sitesinden ve SAMDOB gişesinden alınabilir.

HaberSam