Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

İsviçre’de enflasyon Şubat ayında yeniden düştü

Federal İstatistik Ofisi tarafından

Federal İstatistik Ofisi tarafından Pazartesi günü açıklanan verilere göre yıllık enflasyon Ocak ayındaki yüzde 1,3’ün ardından halen yüzde 1,2 seviyesinde bulunuyor.

featured

 

İsviçre’de enflasyon Şubat ayında yeniden düştü

 

Federal İstatistik Ofisi (BFS) tarafından Pazartesi günü açıklanan verilere göre, Ocak ayında yüzde 1,3 olan enflasyon, incelenen ayda yüzde 1,2’ye geriledi. Bu da İsviçre’de tüketim ürünlerinin Şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre kıyasla yüzde 1,2 daha pahalı olduğu anlamına geliyor.

AWP’nin anketine katılan ekonomistler yıllık enflasyonun yüzde 0,9 ila 1,2 arasında olacağını tahmin ediyor.

İsviçre’de enflasyon Ocak ayında şaşırtıcı bir düşüşle yüzde 1.3 oranına gerilemişti. 2023 Yılının son ayı Aralık ayında enflasyon yüzde 1.7’ye kadar yükselmişti.

İsviçre’de enflasyon 2022 yazında yüzde 3,5 ile zirve yapmıştı. Haziran 2023’te ise Ocak 2022’den bu yana ilk kez yüzde 2’nin altına düştü.

Bu arada, ulusal tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0,6 artarak 107,1 puana yükseldi. BFS’e göre artış, konut kiraları ve uçak seyahati fiyatlarındaki artış gibi çeşitli faktörlerden kaynaklandı.

Para-otel sektöründe ve yurtdışı paket tatillerinde de fiyatlar yükseldi. Buna karşılık, verilere göre çilek ve sığır eti fiyatları ile yüz bakım ürünleri ve makyaj malzemeleri fiyatları düştü.

İsviçre’de enflasyon Şubat ayında yeniden düştü