Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Gözler asgari ücrette! işte zam hesaplaması

Milyonlarca çalışanın gözü kulağı

Milyonlarca çalışanın gözü kulağı asgari ücret görüşmelerinde. Peki 2024’te geçerli olacak zam oranı ne kadar olur? Yeminli Mali Müşavir Muhammet Bayram, yaptıkları hesaplamalara göre zam oranının yüzde 40 olacağını belirtti.

Asgari ücretin ne kadar olacağı, yeni yıl öncesinde milyonlarca çalışan tarafından sorgulanan ve merak edilen konular arasında yer alıyor.

Yapılacak olan asgari ücret toplantısı öncesinde masaya gelecek ilk rakam da merak konusu oldu.

Aralık ayının sonunda belli olacak olan asgari ücret zammının yüzde kaç olacağı, birçok işçinin gündeminde yer alıyor.

Peki, 2024 asgari ücret ne kadar olacak?

Yeminli Mali Müşavir Muhammet Bayram, Haber7’ye yaptığı açıklamada, yeni asgari ücret zam oranı beklentisinin yüzde 40 olduğunu belirtti.

ASGARİ ÜCRET 2024’TE NE KADAR OLACAK?

Hedeflenen enflasyona göre artışın bu yıl değil 2025’te uygulanabileceğine işaret eden Bayram, 2024’te asgari ücrete iki kez zam yapılmasını ve bu artışların enflasyonun üzerinde olacağını tahmin ettiklerini belirtti. Hedeflenen enflasyon oranında artışın öngörülebilirliği artırdığına dikkat çeken Bayram, ancak enflasyonda beklenen yüksek artış nedeniyle 2024 için mümkün olmayacağını söyledi. Bayram, “Hükümetimiz, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da işçiyi ve emekçiyi enflasyona ezdirmeyecektir” diye konuştu.

İŞTE KURUŞU KURUŞUNA ZAM HESAPLAMASI

6 aylık enflasyon farkının yüzde 38-39 bandında olacağını belirten Bayram, asgari ücrete yüzde 40 bir zam olacağını, bu durumda da asgari ücretin 15 bin 900 seviyesine yükseleceğini söyledi. Masada diğer bir zam oranının da yüzde 50 olacağına işaret eden Bayram, böyle olması halinde asgari ücretin 17 bin 103 lira olarak uygulanacağını belirtti. yüzde 50 artış durumunda hükümetin işverene ödenen 500 TL ücret desteğini de yükseltmesi gerektiğini vurgulayan Bayram, asgari ücrette zam oranının yüzde 40 olmasının daha yüksek bir ihtimal olacağını söyledi.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor.

Komisyon, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından toplantıya çağrılıyor ve yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında teamül üzerine aralık ayında dört kez toplanıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor.

Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

ASGARİ ÜCRET ŞUAN NE KADAR?

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 13 bin 414 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 11 bin 402 lira 32 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 15 bin 762 lira 4 kuruş.

Bunun 13 bin 414 lira 50 kuruşu brüt asgari ücret, 2 bin 79 lira 25 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 268 lira 29 kuruşunu işveren işsizlik sigorta primi oluşturuyor.

KAYNAK: HABER7