Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Bursa’da ”Zeki Müren elbet bir gün buluşacağız” sergisi

Türkiye’nin ilk kent müzelerinden

Türkiye’nin ilk kent müzelerinden biri olan Bursa Kent Müzesi, kuruluşunun 20. yılını özel bir sergiyle kutluyor. Ülkemizin yetiştirdiği en önemli sanatçılardan, sanat güneşi Bursalı Zeki Müren ve sanat hayatını anlatan sergi, sanatçının kişisel eşyalarından oluşan bir koleksiyonla hazırlandı.

featured

Bursa’da ”Zeki Müren elbet bir gün buluşacağız” sergisi

Mine Köseler/Bursa-BHA

Koleksiyonda Zeki Müren’e ait sahne kıyafetleri, gözlükleri, ayakkabıları, piyanosu, plakları ve birçok kişisel eşyası bulunuyor. Ayrıca sanatçının kendi el yazısıyla yazdığı besteler, mektuplar ve notlar da sergileniyor. Sergide, Zeki Müren’e ait fotoğraflar da büyük bir çoğunluğu oluşturuyor. Fatma Girik’ten Ajda Pekkan’a, Cüneyt Arkın’dan Müzeyyen Senar’a kadar birçok sanatçıyla hatıra fotoğrafları da yer alıyor. Nitelikli bir teşhirle ünlü sanatçının sanat kimliği ve eserleri yansıtılırken, aynı zamanda Zeki Müren’in çizdiği desenlerden oluşan dijital sergilemeler ve yapay zeka uygulamaları da sergide yer alıyor.

 

 

Bu özel sergi, Bursa Kent Müzesi’nde 7 Mart 2025 yılına kadar ücretsiz ziyaret edilebilir. Ayrıca yapay zeka desteğiyle Zeki Müren ile hatıra fotoğrafı çektirme imkanı da sunuluyor. Sanat güneşi Zeki Müren’in anısına düzenlenen bu sergi, müzenin 20. kuruluş yılına değerli bir katkı olarak kaydedilecektir. 

 

 

 

 

 

 

Bursa’da ”Zeki Müren elbet bir gün buluşacağız” sergisi